Nowoczesne podejście do tradycji – wycieczka dydaktyczna do „Promotora”

Dnia 12 kwietnia 2017 roku uczniowie klasy II THM (grupa mechaników) pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Jerzego Krajewskiego wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do lidzbarskiego firmy „PROMOTOR”.

Wycieczka do "Promotora", fot. J. Krajewski

Zakład specjalizuje się w produkcji i renowacji części do motocykli polskich i zagranicznych marek, wyprodukowanych do 1945 roku. Jest to produkcja jednostkowa lub małoseryjna, przede wszystkim na indywidualne zamówienia klientów z całej Europy i świata. Ze względu na specyfikę produkcji - praca ręczna, półzmechanizowana - czas realizacji zamówień jest dość długi. Niektóre z nowo zamawianych części sprawiają wielkie kłopoty technologiczne, ponieważ brak jest materiałów źródłowych i ikonograficznych. Znalezienie właściwych rozwiązań konstrukcyjnych poprzedzone jest wykonaniem wielu prób, modeli, innowacji. Jak twierdzą pracownicy, ich zakład jest jedynym w Europie, który wytwarza części w tak szerokim asortymencie i tak dobrej jakości.

Uczniowie zapoznali się ze strukturą organizacyjną zakładu, procesem technologicznym niektórych elementów i części. Przedstawiono im również własne rozwiązania maszyn i urządzeń stosowanych w procesach wytwórczych oraz zapoznano z możliwością podjęcia pracy przez techników mechaników.

J.K.