Dzień liczby π

W dniach 14-15 marca 2019 r. odbyły się w naszej szkole obchody „Międzynarodowego Dnia Liczby π”. Z tej okazji przygotowano na korytarzu szkolnym dekorację w formie „węża π”, składającego się z tysiąca cyfr po przecinku. Na lekcjach matematyki przedstawiono ciekawostki o liczbie π oraz rozwiązanie zagadek logicznych i rebusów.

Obchody „Międzynarodowego Dnia Liczby π” w ZSZ, fot. M. Królikowska

Wszystkie klasy mogły wziąć udział w konkursie plastyczno-multimedialnym pod hasłem „Godna podziwu liczba π” oraz w konkursie literackim.

W konkursie plastyczno-multimedialnym przyznano:

I miejsce klasie I TI za pomysł, nowatorską formę i spektakularny efekt,

II miejsce klasie III TFP za staranność wykonania i aspekt informacyjny.

W konkursie literackim nie przyznano nagrody. Prace nie spełniały wyznaczonych kryteriów.

Chętni uczniowie przystąpili do konkursu „Recytacja liczby π”. Rekordzistką została Gabriela Narkowicz (II TE), która wyrecytowała bezbłędnie 126 cyfr po przecinku rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Celem obchodów była popularyzacja matematyki i przybliżenie wiedzy o historii i znaczeniu liczby π.

Mariola Pachulska