Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim,  ul. Orła Białego 5.  Telefon: 897672559,  e-mail: zszlwbiuro@wp.pl

mod_janalytics

02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg

A może by tak spojrzeć w niebo z bliska? Sięgnąć wzrokiem gwiazd? Poznać ich nazwy?

Koło Geograficzne udało się 6 maja 2016 w tym właśnie celu do Olsztyna na nocne „podglądanie” nieba w Obserwatorium Astronomicznym. Na szczycie dawnej wieży ciśnień pan astronom opowiadał o widocznych planetach (najjaśniejszy punkt na nocnym niebie to nie gwiazda, a Jowisz!), gwiazdach i  gwiazdozbiorach. Uczestnicy pokazu mogli obejrzeć omawiane obiekty okiem teleskopu.

Wyprawa Koła Geograficznego do olsztyńskiego Obserwatorium Astronomicznego, fot. uczestnicy wycieczki

Dzień później, w samo południe, Koło skorzystało z zaproszenia Hotelu Krasicki i próbowało zaobserwować rzadki, występujący jedynie co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat tranzyt Merkurego, czyli jego przejście na tle tarczy Słońca. Obserwacja nie była łatwa, bo niebo przysłaniały początkowo chmury. Wypatrywanie w skupieniu malutkiego punktu na tle czerwono-pomarańczowego (bo przesłoniętego specjalnym filtrem) Słońca zakończyło się połowicznym sukcesem – Słońce widzieli wszyscy, Merkurego tylko nieliczni.

KP

Share
Joomla templates by a4joomla. Copyright © Zespół Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim