Światowy Dzień Wody w ZSZ LW

Światowy Dzień Wody obchodzony jest już od 23 lat. W naszej szkole po raz pierwszy mieliśmy okazję poświęcić kilka godzin wodzie w dniu 21 marca 2016.

Koło Geograficzne zaprosiło na spotkanie z uczniami ZSZ gości z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lidzbarku Warmińskim, panów Bartosza Buczyńskiego i Michała Sadowskiego. Dowiedzieliśmy się, skąd pobierana jest woda, która płynie z naszych kranów, jak się ją oczyszcza i dostarcza do domów, czy nadaje się do picia bez przegotowania (nadaje się!) i jak wyglądał lidzbarski system wodociągów i kanalizacji w przeszłości. Po prezentacji odbył się internetowy mini-test, sprawdzający wiedzę uczniów o wodzie w Lidzbarku Warmińskim. Konkurs wygrał Paweł Pachulski.

Woda i matematyka, fot. Amanda Orzeł, więcej zdjęć na FB

Po spotkaniu uczniowie udali się do różnych pracowni na zajęcia dotyczące H2O. I tak można było sprawdzić swoją znajomość słownictwa związanego z wodą w trzech językach obcych, zastanowić się nad znaczeniem i symboliką wody w literaturze i religii, obejrzeć filmy edukacyjne dotyczące hydrosfery, zmierzyć się z zadaniami z hydrologii i higieny oraz dokonać w terenie pomiaru przepływu Symsarny (woda w matematyce).

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody ogłoszony został konkurs na logo tego dnia w ZSZ. Wśród dostarczonych 11 prac Koło Geograficzne wybrało dwie – II miejsce zajęła Marta Opolska, a zwyciężyła Kamila Maczukin.

Koło Geograficzne dziękuje za pomoc wszystkim współorganizatorom akcji i sponsorom nagród oraz zaprasza na Dzień Wody w przyszłym roku.

K. Pękala

K. Pękala