Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim,  ul. Orła Białego 5.  Telefon: 897672559,  e-mail: zszlwbiuro@wp.pl

mod_janalytics

02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg
Błąd
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62

Wydarzenia

Trzeci wyjazd do Papenburga

Za nami już trzeci wyjazd do Papenburga w ramach wymiany polsko-niemieckiej. W tygodniowym projekcie uczestniczyło 20 uczniów z naszej szkoły i 20 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Papenburgu (Berufsbildende Schulen Papenburg – Technik Und Wirtschaft).

W programie znalazły się zajęcia integracyjne i dyskusje na temat różnic i podobieństw życia młodzieży w Polsce i Niemczech, zapatrywań, postrzegania wspólnej historii obu krajów i wspólnej Europy.

Interesującym elementem wymiany okazały się wycieczki:

– do Oldenburga, gdzie uczestnicy zwiedzili i bawili się w Muzeum Komputerów a następnie podziwiali zabytki i urocze uliczki miasta;

- do skansenu Van-Velen-Anlage, gdzie można było poznać ciężkie początki osadnictwa w Papenburgu, zajrzeć do starych domów i dowiedzieć się niejednej ciekawostki o torfie;

Czytaj więcej: Trzeci wyjazd do Papenburga

Jubileuszowy Dzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Zawodowych 19-20 Marca 2019

„BYCIE PRZEDSIĘBIORCZYM TO NAUKA PRZEZ PRAKTYKĘ”

 Tegoroczny XVI Dzień Przedsiębiorczości organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy był dla naszej szkoły wydarzeniem jubileuszowym. To już XV edycja tego programu w naszej szkole. Dzień Przedsiębiorczości obchodziliśmy w Zespole Szkół Zawodowych 19 i 20 marca.

Dzień Przedsiębiorczości w ZSZ, fot. archiwum szkoły

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty dla klas I na temat: „Jak dobrze wybrać zawód?”. Starsze koleżanki ze Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości poprowadziły zajęcia, podczas  których młodzież odkrywała swoje mocne strony i rozpoznawała predyspozycje zawodowe. Na holu szkolnym można było obejrzeć gazetki okolicznościowe oraz odwiedzić stoisko Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości.

20 marca odbył się uroczysty apel pod hasłem: „Bycie przedsiębiorczym to nauka przez praktykę”. Spotkanie poprowadziły: Ewelina Maścianica i Małgorzata Zapaśnik – uczennice klasy akademickiej SGH. Przedstawiły relację z Gali Przedsiębiorczości w Warszawie, w której uczestniczyły i podczas której odebrały dyplom i statuetkę „Najaktywniejszej szkoły w Dniu Przedsiębiorczości w 2018 r.”

Czytaj więcej: Jubileuszowy Dzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Zawodowych 19-20 Marca 2019

Literackie wspomnienia naszego Absolwenta

Byłych uczniów naszej szkoły można z pewnością liczyć w tysiącach. Jednym z nich jest Pan Kazimierz Dzbeński, który w latach 1958 – 1961pobierał nauki w ówczesnej Zasadniczej Szkole Zawodowej w Lidzbarku Warmińskim. Po skończeniu szkoły Pan Kazimierz wyjechał z naszego miasta (obecnie mieszka w Wyszkowie), ale czas lat młodzieńczych tak mocno tkwi w jego pamięci, że od wielu lat tworzy na ten temat poezję.

W wierszach Pana Dzbeńskiego możemy przeczytać o tym jak wówczas wyglądała szkoła, jak młodzież spędzała czas wolny, jakiej filozofii życiowej uczyli pedagodzy i dlaczego tak ważne jest, aby pielęgnować wspomnienia.


Z dyrekcją naszej szkoły i Panem Kazimierzem doszliśmy do wniosku, że warto byłoby, aby chociaż część z tych kilkudziesięciu wierszy pokazać szerszemu gronu i wydać w formie poetyckiego biuletynu „ku pamięci”. Szczęśliwie się to udało i dziś każdy zainteresowany może zapoznać się z treścią „Warmińskich powrotów” (znajdują się w Szkolnej Izbie Tradycji) a pan Kazimierz ma prezent dla uczestników tegorocznego spotkania klasowych Absolwentów, bowiem od kilku lat starają się oni systematycznie spotykać w Lidzbarku. Przyjeżdżają z różnych zakątków Polski, by powspominać młode szkolne lata i odwiedzić swoją byłą szkołę.

Serdecznie dziękuję Panu Kazimierzowi za podzielenie się z nami utworami i chęcią wspólnego budowania pamięci naszej szkoły. Od lat dbamy o to, aby wspólnie z Absolwentami tworzyć historię Zespołu Szkół Zawodowych i cieszymy się z każdej okazji ku temu.
K. Kołsut-Boratyn

Ostatni Dzwonek 2019

21 maja 2019 r. rozbrzmiał Ostatni Dzwonek dla tegorocznych maturzystów. Prowadzący uroczystość: Patrycja Niedzwiedzka i Michał Łagocki serdecznie przywitali dyrekcję, nauczycieli, rodziców, zaproszonych gości, a przede wszystkim: klasę IV TE
z wychowawczynią p. G. Brzozowską i IV THM z wychowawczynią p. A. Gudaniec.

Historię Ostatniego Dzwonka przedstawiła pani G. Brzozowska. Następnie uczestniczyliśmy
w lekcji na temat stresu, którą przeprowadziła pani A. Gudaniec. Tradycyjnie kronikarze przekazali na ręce dyrektora kroniki klasowe, a gospodarze klas odebrali od wychowawców Absolutoria. Małgorzata Zapaśnik z IV TE, w imieniu uczniów klas kończących, podziękowała dyrekcji i nauczycielom za wspólny trud nauki i wychowania. Dyrektor Szkoły p. Marek Chyl skierował do abiturientów ciepłe słowa na pożegnanie.
W dalszej części spotkania wychowawcy klas odczytali wpisy do ksiąg.

 

Absolwenci rocznika 2019, fot. M. Królikowska

Wpisy do Złotej Księgi Absolwentów (średnia ocen powyżej 5,00 i wzorowe zachowanie) otrzymały: M. Zapaśnik i E. Maścianica z klasy IV TE.

Wpisy do Księgi Osobowości Artystycznych i Społecznych: M. Zapaśnik, E. Maścianica, A. Mikołap, D. Dudek, M. Opolska, K. Motylewska, P. Plucińska klasy IV TE, J. Czerwonka i M. Nowak klasy IV THM.

Wpis do Księgi Mistrzów Sportu: P. Szczerbik kl. IV THM.

Najważniejsze wyróżnienie: „Staszic Rocznika 2019” otrzymała Małgorzata Zapaśnik z klasy IV TE (średnia ocen z czterech lat nauki 5,37, wzorowe zachowanie oraz wpis do dwóch ksiąg).

Na koniec spotkania w imieniu klas trzecich K. Karbanik pożegnała czwartoklasistów,
a uczniowie z kl. III TE wręczyli im pamiątkowe podarunki – kubki z logo szkoły.
W pracowniach odbyło się spotkanie z wychowawcami i rozdanie świadectw ukończenia szkoły.

M. K.

 

Mamy swoją kapsułę czasu

Kapsuła czasu – pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, zwłaszcza archeologów i historyków. Kapsuły czasu zwykle tworzy się i ukrywa podczas ważnych wydarzeń, jak np. wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę. W naszej szkole takim pretekstem stało się tworzenie pracowni do nauki przedmiotów mechanicznych.

Uczniowie pomagali w realizacji projektu nowej pracowni mechaników, w której wmurowano Kapsułę Czasu, fot. archiwum szkoły

Pan Krajewski wraz z uczącymi się w szkole mechanikami wpadli na pomysł, aby taka kapsułę umieścić w murach nowo powstającej pracowni. Pan Jerzy długo zbierał przedmioty, m.in. książki, zdjęcia, aparat telefonu stacjonarnego, dawne banknoty, dokumenty czy pocztówki będące świadectwem zmieniającego się świata kilkunastu ostatnich lat XX i XXI w. Zatem mnóstwo w kapsule rzeczy, które z pewnością będą dla przyszłych pokoleń „ciekawostkami”. I o to chodziło inicjatorom akcji: stworzenia małego muzeum, z którego skorzystają historycy w dalekiej przyszłości.

K.K.

Podkategorie

Joomla templates by a4joomla. Copyright © Zespół Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim