Archeologiczne ciekawostki

14 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Archeologii i z tej okazji zostaliśmy zaproszeni do lidzbarskiego zamku. Wysłuchaliśmy wykładu dr hab. Krystyny Sulkowskiej-Tuszyńskiej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wystąpienie dotyczyło historii kościoła św. Jakuba w Toruniu i pokazywało zasięg prac archeologicznych w tej średniowiecznej budowli. Prezentacji towarzyszyło hasło: Archeologia magistra vitae est! Dlatego należy odkopywać historię!

Z wizytą w zamku z okazji Dnia Archeologii, fot. K.Kołsut-Boratyn

Po wykładzie wzięliśmy udział w warsztatach. Dowiedzieliśmy się, jak dokumentuje się odkrycia archeologiczne oraz jaką rolę w badaniach odgrywają artefakty pozyskiwane podczas wykopalisk. Uczyliśmy się również rozpoznawać zabytki archeologiczne. Udało się m.in. złożyć średniowieczne naczynie z trójnóżkiem. Prowadzący, pan Damian Zawada, poinformował nas, że wszystkie obecne na wystawie zabytki pochodzą z wykopalisk, jakie miały miejsce w obrębie zamku w Lidzbarku Warmińskim. Na koniec otrzymaliśmy pocztówki i pięknie wydane książki pt: „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce”.

Uczniowie I THP i III TE