Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim,  ul. Orła Białego 5.  Telefon: 897672559,  e-mail: zszlwbiuro@wp.pl

mod_janalytics

02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg

Goście z Papenburga

W dniach 3-8 czerwca 2018 r. gościliśmy w ramach wymiany szkolnej 21 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych (BerufsbildendeSchulen) w Papenburgu. W projekcie wzięło udział 25 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Lidzbarku Warmińskim. Część uczestników znała się z wizyty w Powiecie Emsland, która miała miejsce we wrześniu 2017 r.

Goście z Papenburga w Termach Warmińskich, fot. archiwum szkoły

Młodzież realizowała wspólnie projekt p.t. „18-latkowie w małym mieście”, który miał na celu zbadanie, jak żyje się młodym ludziom w małym miasteczku, jakim jest Lidzbark Warmiński. Uczestnicy, podzieleni na 8 polsko-niemieckich zespołów, przeprowadzali wywiady w miejskich instytucjach, obserwowali i fotografowali zajęcia, oglądali obiekty i pomieszczenia, a na koniec opracowali dwujęzyczne prezentacje multimedialne i filmy dotyczące poszczególnych tematów. Badane obszary życia nastolatków to edukacja, rozwijanie zainteresowań kulturalnych, sport, wypoczynek, rozrywka i wolontariat. Wszystkie grupy określiły warunki życia 18-latków w Lidzbarku Warmińskim jako dobre, a ofertę miasta jako interesującą i dostępną dla młodzieży. Wyniki projektu można było obejrzeć podczas podsumowania, na którym obecni byli wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście – dyrekcja obu szkół ponadgimnazjalnych.

 

Wymiana to nie tylko zespołowa praca projektowa. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć nasze miasto i zamek podczas wycieczki z przewodnikiem z Oranżerii Kultury, p. Izabelą Treutle, pobawić się na kręgielni i popływać w Termach Warmińskich, wziąć udział w wycieczce rowerowej wokół Jeziora Wielochowskiego, odwiedzić miejsce pamięci, będące częścią wspólnej historii Polski i Niemiec – Pocztę Polską w Gdańsku. 

Nie brakło wspólnych spotkań, zajęć integracyjnych, wizyt w domach, zaproszeń na obiady, próbowania specjałów polskiej kuchni, śpiewów, tańca (wypróbowaliśmy belgijkę) i gry w piłkę siatkową.

Projekty wymian zawsze wzmacniają kompetencje interpersonalne jej uczestników. Tak było i w przypadku tego spotkania. Nauka języków obcych znalazła swoje praktyczne zastosowanie, niezbędna okazały się umiejętności: pracy w grupie, planowania czasu, przeprowadzania wywiadów, publicznych wystąpień.

Kolejną, bardzo cenną wartością wymiany okazała się nauka tolerancji, przełamanie uprzedzeń i stereotypów dotyczących postrzegania obcokrajowców.

Wymiany między naszą Szkołą a BBS Papenburg będą kontynuowane. Mamy zaproszenie do Papenburga na czerwiec przyszłego roku.

K.P.

Share
Joomla templates by a4joomla. Copyright © Zespół Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim