Z wizytą w „Wektorze”

W dniu 17 listopada 2017 r. uczniowie klasy III i IV w zawodzie technik mechanik wzięli udział w wyciecze, której celem było zapoznanie się z procesem technologicznym wykonywania powłok ochronnych na elementach konstrukcyjnych, stalowych. Zagadnienia te omówił właściciel lidzbarskiej firmy „Wektor”, która od kilkunastu lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku krajowym. Młodzież obejrzała następujące działy:

- przygotowanie elementów do obróbki chemicznej,

- obróbka chemiczna, kwasowa,

- nakładanie powłok cynkowych,

- magazynowanie wyrobów gotowych.

Wycieczka zawodoznawcza w Wektorze, fot. J. Krajewski

Szczególna uwagę poświęcono zagadnieniu bezpieczeństwa pracy wskazując następujące zagrożenia:

1.Styczność pracowników z roztworami kwasów, stosowanych do wytrawiania elementów konstrukcyjnych.

2.Obsługa pieców i wanny cynkowej, gdzie temperatura roztopionego metalu dochodzi do 450 ˚C.

3. Transport elementów wielkogabarytowych z użyciem suwnicy.

4. Obsługa urządzeń elektrycznych prądu trójfazowego sterujących grzałkami pieca.

5. Zakładowa gospodarka odpadami niebezpiecznymi.

Uczniowie zapoznali się również z możliwościami zatrudnienia po ukończeniu przez nich nauki w naszej szkole.

Opiekun grupy Jerzy Krajewski