Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim,  ul. Orła Białego 5.  Telefon: 897672559,  e-mail: zszlwbiuro@wp.pl

mod_janalytics

02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg

Hotel „Krasicki” – historycznie i kulturalnie

5 grudnia 2019 r. klasa I TI w ramach lekcji wiedzy o kulturze odwiedziła hotel „Krasicki”. Wyjście było możliwie dzięki zaproszeniu Pani Aleksandry Góreckiej-Ostrowskiej – specjaliście ds. marketingu i sprzedaży. Poznaliśmy to miejsce z zupełnie innej strony: nie tylko jako znany wszystkim obiekt turystyczny, ale przede wszystkim jako cenny zabytek, którego łączność z historią widać na każdym kroku.

Przyjemnie było słuchać jak Pani Aleksandra (historyk z wykształcenia)  opowiadała o powstawaniu hotelu, o trudzie prac odkrywkowych, zaprawie do fundamentów wzorowanej na tej ze średniowiecza, o sposobie układania cegieł i żmudnych badaniach archeologicznych. Zwiedzając pomieszczenia na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się przy oryginalnie zachowanym piecu hipokaustycznym (forma średniowiecznego centralnego ogrzewania) i wysłuchaliśmy informacji o sposobie jego funkcjonowania. Równie duże zainteresowanie wzbudziła historia muru oporowego suchej fosy i jego przeznaczenie. Zwiedziliśmy mnóstwo pomieszczeń: salę bankietową, bardzo klimatyczną bibliotekę, basztę prochową, pokoje (odszukaliśmy we wnętrzach cechy stylu barokowego). Weszliśmy również na wieżę zegarową i zrobiliśmy ładne zdjęcia. Nasza Pani przewodnik opowiedziała mnóstwo ciekawostek z życia wybitnych mieszkańców i gości przedzamcza: Ignacego Krasickiego, Mikołaja Kopernika, króla Stanisława Leszczyńskiego czy Augusta II Mocnego. Poznaliśmy historię życia św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki lidzbarskiego zamku i hotelowego SPA.

Wiedza o kulturze w "Krasickim", fot. Jacek Kowalewski

Wizyta w kompleksie hotelowo-konferencyjnym „Krasicki” zmieniła nasze wyobrażenie o tym miejscu. Od dziś nie postrzegamy go wyłącznie w kategorii hotelu z fajnym SPA i basenem (dno wyłożone mozaiką w stylu bizantyńskim), ale jako miejsce, w którym przeszłość współgra z teraźniejszością i układa się w piękną całość. W przestrzeni hotelowej widać szacunek wobec historii Warmii, dorobku znamienitych uczonych i pisarzy dawnych. Widząc cegłę, w której jakiś pracownik z XVI w. odcisnął swą dłoń, można zanurzyć się w historii i przenieść w lata powstawania „Bogurodzicy” i czasy wypraw krzyżowych.

Serdecznie dziękujemy pani Aleksandrze Góreckiej-Ostrowskiej za zaproszenie i poświęcony nam czas. Z ogromną przyjemnością i zainteresowaniem wysłuchaliśmy Pani opowieści, którą śmiało można nazwać wykładam z historii i historii sztuki. Dziękujemy!

(KK)

Share
Joomla templates by a4joomla. Copyright © Zespół Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim