Życie „Ziuka” na dużym ekranie – „Piłsudski”

Jesień to najbardziej gorący okres w kinie. Kilka dni temu zakończył się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który pozwolił nam poznać najbardziej obiecujące premiery tego sezonu. Spośród nich z pewnością należy zapamiętać dwa tytuły: „Boże ciało” (reż. Jan Komasa) oraz „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (reż. Maciej Pieprzyca). Podczas festiwalu dużo dobrego mówiło się także o filmie Michała Rosy pt: „Piłsudski”. Magdalena Boczarska, która wcieliła się w rolę żony marszałka, otrzymała w Gdyni nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą. Czy słusznie, mogliśmy przekonać się sami, bowiem 23 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Lidzbarskiego Domu Kultury, aby odświeżyć w pamięci dokonania i zasługi Józefa Piłsudskiego, walczącego o odzyskanie niepodległej Polski w latach 1901-1914.

Autor zdjęć: K. Kołsut-Boratyn

W tytułową rolę marszałka wcielił się Borys Szyc, i o ile po wyjściu z kina zdania na temat filmu były różne, tak wszyscy zgodnie przyznali, że Szyc wypadł doskonale. Dzieło Michała Rosy „odbrązawia” Piłsudskiego. Pokazuje go również jako zwykłego człowieka targanego namiętnościami i rozdartego między miłością do żony i kochanki. I właśnie nałożenie się tych dwóch aspektów: pasjonata opętanego wizją niepodległej Ojczyzny (nie do końca czystego politycznie) oraz męża i ojca (nie do końca czystego moralnie) stanowi o wartości filmu i przesądziło o jego pozytywnym odbiorze.

KK