Trzeci wyjazd do Papenburga

Za nami już trzeci wyjazd do Papenburga w ramach wymiany polsko-niemieckiej. W tygodniowym projekcie uczestniczyło 20 uczniów z naszej szkoły i 20 uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Papenburgu (Berufsbildende Schulen Papenburg – Technik Und Wirtschaft).

W programie znalazły się zajęcia integracyjne i dyskusje na temat różnic i podobieństw życia młodzieży w Polsce i Niemczech, zapatrywań, postrzegania wspólnej historii obu krajów i wspólnej Europy.

Interesującym elementem wymiany okazały się wycieczki:

– do Oldenburga, gdzie uczestnicy zwiedzili i bawili się w Muzeum Komputerów a następnie podziwiali zabytki i urocze uliczki miasta;

- do skansenu Van-Velen-Anlage, gdzie można było poznać ciężkie początki osadnictwa w Papenburgu, zajrzeć do starych domów i dowiedzieć się niejednej ciekawostki o torfie;

- do stoczni Meyer  Werft, olbrzymiego zakładu produkującego statki wycieczkowe większe od największych budynków, których wodowanie dwa razy w roku jest niezwykłym wydarzeniem dla całej lokalnej społeczności;

- do miejsca pamięci Esterwegen, gdzie w latach 30’ powstał jeden z wielu obozów koncentracyjnych, w których więziono przeciwników politycznych nazistowskich władz a podczas II Wojny Światowej również jeńców wojennych, m.in. uczestniczki Powstania Warszawskiego.

Uczestnikom wymiany podobały się też wspólne spacery po mieście razem z niemieckim kolegami oraz szkoła, do której uczęszcza ok. 3000 uczniów.

Nowa wiedza, nowi znajomi, rozmowy o ważnych sprawach połączone z zabawą i mile spędzonym czasem to sedno wymian młodzieży.

Czekamy na przyjazd niemieckich kolegów do Lidzbarka Warmińskiego w przyszłym roku.

Wyjazd został sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.