Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim,  ul. Orła Białego 5.  Telefon: 897672559,  e-mail: zszlwbiuro@wp.pl

mod_janalytics

02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg

Jubileuszowy Dzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Zawodowych 19-20 Marca 2019

„BYCIE PRZEDSIĘBIORCZYM TO NAUKA PRZEZ PRAKTYKĘ”

 Tegoroczny XVI Dzień Przedsiębiorczości organizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości w Warszawie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy był dla naszej szkoły wydarzeniem jubileuszowym. To już XV edycja tego programu w naszej szkole. Dzień Przedsiębiorczości obchodziliśmy w Zespole Szkół Zawodowych 19 i 20 marca.

Dzień Przedsiębiorczości w ZSZ, fot. archiwum szkoły

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty dla klas I na temat: „Jak dobrze wybrać zawód?”. Starsze koleżanki ze Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości poprowadziły zajęcia, podczas  których młodzież odkrywała swoje mocne strony i rozpoznawała predyspozycje zawodowe. Na holu szkolnym można było obejrzeć gazetki okolicznościowe oraz odwiedzić stoisko Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości.

20 marca odbył się uroczysty apel pod hasłem: „Bycie przedsiębiorczym to nauka przez praktykę”. Spotkanie poprowadziły: Ewelina Maścianica i Małgorzata Zapaśnik – uczennice klasy akademickiej SGH. Przedstawiły relację z Gali Przedsiębiorczości w Warszawie, w której uczestniczyły i podczas której odebrały dyplom i statuetkę „Najaktywniejszej szkoły w Dniu Przedsiębiorczości w 2018 r.”

 

Każdego roku podkreślamy, że w przedsiębiorczości chodzi przede wszystkim o  realizację własnych pasji i marzeń. Wzorem lat ubiegłych uroczystość uatrakcyjniły występy utalentowanych uczniów naszej szkoły. Michał Lorens z klasy III TE opowiedział o swojej pasji, jaką jest harcerstwo. Michał należy do ZHP od 2015 roku. Pełni funkcję opiekuna 99 DSH „Universum” w Kraszewie. Jest instruktorem zadaniowym Hufca ZHP Orneta odpowiedzialnym za przeszkolenia medyczne, zabezpieczenia, bezpieczeństwo na rajach, edukację leśną i szkolenia. Interesująco opowiedział jak wyglądają najważniejsze działania harcerskie: obozy, rajdy, kursy, animacje, wyjazdy zagraniczne i uroczystości podczas świąt narodowych, gdzie występują jako drużyna reprezentacyjna. Michałowi wtórowali jego koledzy z harcerstwa: Maciej Jowik, Alicja Gojżewska i Julia Rossa z klasy I TE. Harcerze  zakończyli swą opowieść wspólnym śpiewem  piosenki „Bieszczadzki trakt”.        

Kolejną atrakcją był pokaz umiejętności szkolnej grupy policyjno-prawnej w składzie: Jakub Baranowski, Diana Rosłoń, Patrycja Niedzwiecka, Sylwia Dobiesz, Bartłomiej Bosak, Aneta Majek. Grupa trenera Artura Wangina zaprezentowała efekty pracy na lekcjach taktyki.

Niezmiennie od wielu lat najważniejszym punktem obchodów Dnia Przedsiębiorczości są jednodniowe praktyki uczniów w zakładach pracy. W tym roku 360 uczniów naszej szkoły odwiedziło 75 firmy na terenie Powiatu lidzbarskiego. Dzięki tym spotkaniom uczniowie poznali specyfikę pracy w danych zawodach, poznali ciekawych ludzi i dowiedzieli się, jakie kwalifikacje są wymagane na danym stanowisku pracy. We wszystkich miejscach pracy zostali serdecznie przyjęci i rzeczowo zaznajomieni z danym zawodem.

Obchody Dnia Przedsiębiorczości uważamy za udane, a cel - by w przyszłości można było właściwie wybrać własną drogę zawodową - za osiągnięty. Świadczą o tym wypowiedzi samych uczniów: „świetna inicjatywa, wielka przygoda, pouczająca i interesująca inicjatywa, coś nowego, dużo ciekawsze niż tradycyjne lekcje, praktycznie - skuteczniej niż teoretycznie”.

Grażyna Brzozowska

Share
Joomla templates by a4joomla. Copyright © Zespół Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim