Literackie wspomnienia naszego Absolwenta

Byłych uczniów naszej szkoły można z pewnością liczyć w tysiącach. Jednym z nich jest Pan Kazimierz Dzbeński, który w latach 1958 – 1961pobierał nauki w ówczesnej Zasadniczej Szkole Zawodowej w Lidzbarku Warmińskim. Po skończeniu szkoły Pan Kazimierz wyjechał z naszego miasta (obecnie mieszka w Wyszkowie), ale czas lat młodzieńczych tak mocno tkwi w jego pamięci, że od wielu lat tworzy na ten temat poezję.

W wierszach Pana Dzbeńskiego możemy przeczytać o tym jak wówczas wyglądała szkoła, jak młodzież spędzała czas wolny, jakiej filozofii życiowej uczyli pedagodzy i dlaczego tak ważne jest, aby pielęgnować wspomnienia.

Z dyrekcją naszej szkoły i Panem Kazimierzem doszliśmy do wniosku, że warto byłoby, aby chociaż część z tych kilkudziesięciu wierszy pokazać szerszemu gronu i wydać w formie poetyckiego biuletynu „ku pamięci”. Szczęśliwie się to udało i dziś każdy zainteresowany może zapoznać się z treścią „Warmińskich powrotów” (znajdują się w Szkolnej Izbie Tradycji) a pan Kazimierz ma prezent dla uczestników tegorocznego spotkania klasowych Absolwentów, bowiem od kilku lat starają się oni systematycznie spotykać w Lidzbarku. Przyjeżdżają z różnych zakątków Polski, by powspominać młode szkolne lata i odwiedzić swoją byłą szkołę.

Serdecznie dziękuję Panu Kazimierzowi za podzielenie się z nami utworami i chęcią wspólnego budowania pamięci naszej szkoły. Od lat dbamy o to, aby wspólnie z Absolwentami tworzyć historię Zespołu Szkół Zawodowych i cieszymy się z każdej okazji ku temu.
K. Kołsut-Boratyn