Mamy swoją kapsułę czasu

Kapsuła czasu – pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, zwłaszcza archeologów i historyków. Kapsuły czasu zwykle tworzy się i ukrywa podczas ważnych wydarzeń, jak np. wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę. W naszej szkole takim pretekstem stało się tworzenie pracowni do nauki przedmiotów mechanicznych.

Uczniowie pomagali w realizacji projektu nowej pracowni mechaników, w której wmurowano Kapsułę Czasu, fot. archiwum szkoły

Pan Krajewski wraz z uczącymi się w szkole mechanikami wpadli na pomysł, aby taka kapsułę umieścić w murach nowo powstającej pracowni. Pan Jerzy długo zbierał przedmioty, m.in. książki, zdjęcia, aparat telefonu stacjonarnego, dawne banknoty, dokumenty czy pocztówki będące świadectwem zmieniającego się świata kilkunastu ostatnich lat XX i XXI w. Zatem mnóstwo w kapsule rzeczy, które z pewnością będą dla przyszłych pokoleń „ciekawostkami”. I o to chodziło inicjatorom akcji: stworzenia małego muzeum, z którego skorzystają historycy w dalekiej przyszłości.

K.K.