Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Lidzbarku Warmińskim,  ul. Orła Białego 5.  Telefon: 897672559,  e-mail: zszlwbiuro@wp.pl

mod_janalytics

02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg

Wydarzenia

Wycieczka dydaktyczna

Dnia 28 października 2019 roku mechanicy z klasy III THP pod opieką nauczyciela przedmiotów zawodowych Pana Jerzego Krajewskiego wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do zakładu pracy „PROMOTOR” na terenie naszego miasta.

Wycieczka do zakładu Promotor, fot. J. Krajewski

Zakład specjalizuje się w odtwarzaniu części do zabytkowych motocykli marki BMW, Harley Davidson. NSU, Indiana wyprodukowanych w latach 20- tych i 30-tych ubiegłego wieku. Jak poinformował właściciel zakładu Pan Mirosław Korzeniak części te znajdują nabywców niemal na wszystkich kontynentach naszego globu. Młodzież miała możliwość zapoznania się z nietypowymi elementami procesów produkcyjnych, które odtwarzane są na podstawie starej dokumentacji oraz intuicji doświadczonych pracowników.

J.K.

Nauka zawodu - technik hotelarstwa

Nie od dziś wiadomo, że człowiek najlepiej przyswaja wiedzę zdobytą w praktyce. Trochę teorii już za nami, więc przyszedł czas, by przyjrzeć się, jak wygląda codzienna praca hotelu. 16 października 2019 r. w ramach lekcji z przedmiotów zawodowych wybraliśmy się do Term Warmińskich. Wielu z nas jeszcze tam nie było, a dziś mieliśmy okazję zwiedzić obiekt bardzo dokładnie.

Z wizytą w Termach Warmińskich, fot. uczestnicy wycieczki zawodoznawczej

Nie spodziewaliśmy się tak serdecznego przyjęcia. Panie, które nas oprowadzały bardzo rzetelnie i dokładnie opowiadały o pracy recepcji i zasadach zakwaterowania gości. Obejrzeliśmy większość pokoi hotelowych, w tym dwupiętrowy apartament i pokój dla niepełnosprawnych. Mogliśmy wejść także na wieżę widokową i podziwiać cały obiekt i okolicę. Doświadczyliśmy otwierania pokoju kartą magnetyczną, dokładnie obejrzeliśmy sprzęt w SPA, w tym ten służący do masażu, basen i saunę hotelową. Wszystko zrobiło na nas duże wrażenie, przybliżyło do pracy w zawodzie hotelarza i utwierdziło w przekonaniu, że to branża, która ciągle się rozwija i cały czas trzeba się uczyć, by być na czasie z nowinkami. Panie zdradziły nam także sekret, że już od wiosny w okolicy term będzie kolejna atrakcja. Powstaje wioska indiańska TIPI i są już domki w tym stylu.

Wyjście zaliczamy do udanych, bowiem mogliśmy zobaczyć to, czego uczymy się w teorii. Podobała nam się atmosfera pracy w hotelu i pasja z jaką pracownicy wykonują powierzone im zadania.

hotelarze z II THP

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dnia 27.09.2019 r. rozpoczął się w naszej szkole „Tydzień Tabliczki Mnożenia”. Postanowiliśmy sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia wśród lokalnej społeczności. Akcję pod hasłem: "Młodzi sprawdzają, jak starsi tabliczkę mnożenia znają" przeprowadzili uczniowie klas II THP i III TE pod opieką pani S. Lipki. Młodzież podzielona na 3 grupy odpytywała chętne osoby z prostych przykładów rachunkowych. Wyzwania podjęło się 82 mieszkańców naszego miasta, z których 49 (59%) rozwiązało poprawnie wszystkie przykłady. Byli też i tacy, którzy odmówili udziału w akcji, twierdząc że tabliczka mnożenia już dawno wyleciała im z głowy. Jednak większość spotkanych osób miała pozytywne nastawienie do akcji, traktując ją jako zabawę i formę sprawdzenia swojej wiedzy. Najlepsi ankietowani otrzymali plakietki „Ekspert tabliczki mnożenia” wraz ze słodkim upominkiem. Za rok z pewnością chętnie powtórzymy akcję.

W poszukiwaniu znawców tabliczki mnożenia, fot. archiwum szkoły

 

Koordynatorzy akcji:

Mariola Pachulska

Sabina Lipka

Ślubowanie i Otrzęsiny

26 i 27 września 2019 r. odbyły się uroczystości Ślubowania uczniów klas pierwszych przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Na ceremonii gościliśmy pana Zbigniewa Jasińskiego oraz pana Stanisława Rynkiewicza z Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości, dyrekcję szkoły i nauczycieli. Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie hymnu narodowego. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i tym samym zostali przyjęci w poczet uczniów Zespołu Szkół Zawodowych. Młodzi pracownicy z klas pierwszych Branżowej Szkoły zostali pasowani na uczniów zawodu szablą Jana Kilińskiego przez pana Zbigniewa Jasińskiego. Dyrektor placówki, pan Marek Chyl życzył  pierwszakom sukcesów w nauce, powodzenia i przyjaźni w murach nowej szkoły.

Ślubowanie klas pierwszych ZSZ, fot. M. Królikowska

"Wesele Shreka" - pod takim hasłem klasa II TE wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Hanusz zorganizowała Otrzęsiny. Pierwszoklasiści mogli zaprezentować swoje zdolności w licznych konkurencjach. Trzeba było przygotować logo i prezentację klasy, wykorzystać umiejętności muzyczne czy plastyczne. Zmagania konkursowe wygrały klasy: I w oraz I THP. Za rok zwycięzcy przygotują otrzęsiny młodszym kolegom. Serdecznie gratulujemy. Spotkanie zakończyło wręczeniem certyfikatów oraz pamiątkowymi zdjęciami klas.

M.K.

Życie „Ziuka” na dużym ekranie – „Piłsudski”

Jesień to najbardziej gorący okres w kinie. Kilka dni temu zakończył się 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który pozwolił nam poznać najbardziej obiecujące premiery tego sezonu. Spośród nich z pewnością należy zapamiętać dwa tytuły: „Boże ciało” (reż. Jan Komasa) oraz „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (reż. Maciej Pieprzyca). Podczas festiwalu dużo dobrego mówiło się także o filmie Michała Rosy pt: „Piłsudski”. Magdalena Boczarska, która wcieliła się w rolę żony marszałka, otrzymała w Gdyni nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą. Czy słusznie, mogliśmy przekonać się sami, bowiem 23 września 2019 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się do Lidzbarskiego Domu Kultury, aby odświeżyć w pamięci dokonania i zasługi Józefa Piłsudskiego, walczącego o odzyskanie niepodległej Polski w latach 1901-1914.

Autor zdjęć: K. Kołsut-Boratyn

W tytułową rolę marszałka wcielił się Borys Szyc, i o ile po wyjściu z kina zdania na temat filmu były różne, tak wszyscy zgodnie przyznali, że Szyc wypadł doskonale. Dzieło Michała Rosy „odbrązawia” Piłsudskiego. Pokazuje go również jako zwykłego człowieka targanego namiętnościami i rozdartego między miłością do żony i kochanki. I właśnie nałożenie się tych dwóch aspektów: pasjonata opętanego wizją niepodległej Ojczyzny (nie do końca czystego politycznie) oraz męża i ojca (nie do końca czystego moralnie) stanowi o wartości filmu i przesądziło o jego pozytywnym odbiorze.

KK

Podkategorie

Joomla templates by a4joomla. Copyright © Zespół Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim